Ridskolan och Covid-19

Information om vad som gäller vid ridning, med hänsyn till rådande smittläge.

Baserat på rekommendationer från FHM och Svenska Ridsportförbundet gäller följande hos oss på ridskolan:

 • Personer med förkylnings- eller sjukdomssymtom ber vi stanna hemma.
 • Personer i riskgrupp eller med anhöriga i riskgrupp samt personer med samhällsviktiga arbeten måste själva bedöma lämpligheten i att delta i ridverksamheten. Är du i riskgrupp och vill diskutera situationen så är du välkommen att kontakta ridskolan.
 • Tvätta händerna och följ allmänna hygienråd.
 • Håll avstånd! Var uppmärksamma på trängsel vid de utrymmen där många personer kan samlas samtidigt. Hos oss gäller det framför allt vid entrén, toaletten och sadelkammaren. Fler toaletter finns i ridhusbyggnaden, använd gärna dem för att minska trängsel.
 • Max 3 personer samtidigt i sadelkammaren
 • Grupplistorna med hästfördelning flyttas ut i stallet för att undvika trängsel, de sitter nu på anslagstavlan mittemot sadelkammaren.
 • Max 1 medhjälpare/person, det är alltså inte lämpligt att ta med syskon osv.
 • Tillbringa så lite extra tid som möjligt i stallet, med syfte att minska den totala tiden som personer från olika miljöer möts hos oss. 
 • Hästskötarsystemet är fortsatt satt på paus, med samma syfte som punkten ovan. Vi meddelar hästskötarna när det är OK att komma för att sköta om hästarna igen. Stallvärdar och ledare fortsätter som vanligt.
 • Rid med handskar.
 • Rengör sadel och träns när hästen tas in i stallet efter ridlektion. Tyglar, remmar på tränset, ovansidan sadel, sadelgjordsstroppar och eventuella andra kontaktytor. För den som önskar finns rengöringsservetter att använda för avtorkning av berörda ytor vid ryttarbyte i manegen.
 • Prova På-ridningen på lördagar anmäls numera via mail, se info om detta på vår hemsida under ”Prova På”. Det går inte att göra anmälan fysiskt på plats!


Håll i, håll ut och kom ihåg; håll en hästlängds avstånd!


Vänliga hälsningar,
Personalen på Varbergs Ridskola